שיתוף היא לא מילה גסה – איך יוצרים קהילה?

כאשר האינטרנט היה בחיתוליו, אחת הביקורות הקשות שהוטחו כלפיו הייתה כי במידה והכל יהיה נגיש דרך המחשב והאינטרנט – אנשים יפסיקו לתקשר אחד עם השני ולמעשה פעילות קהילתית תפסיק להתקיים. כאשר נכנס המובייל לתמונה הביקורות רק גברו וגם היום שומעים לא אחת טענות על שולחנות בבתי קפה בהם יושבים אנשים שלא מתקשרים אחד עם השני אלא כל אחד שקוע בטלפון שלו. למעשה, מסתבר שדווקא כאשר מדובר ביצירת קהילה – המצב הוא הפוך. הנגישות שהאינטרנט והמובייל מאפשרים עוזרת ליצור קהילה חזקה ומעורבת  בהרבה מאשר זו ללא יכולות אלו.

בלקסבורג – הקהילה האלקטרונית הראשונה שנבדקה

ניסוי מפורסם בתחום, נערך בעיירה רדומה בשם בלקסבורג אי שם בשלהי המאה הקודמת, בצל נבואות קודרות ומאיימות על הקרעים שהאינטרנט יוצר במרקם החברתי. תושבי העיירה צוידו כולם באינטרנט וביכולת לתקשר אחד עם השני. כיוון שהניסוי נערך באמצע שנות התשעים של המאה הקודמת – אפליקציות מובייל לא היו כלל בתמונה. הצפי היה שאחרי הנגשת האינטרנט ייווצר מרחק חברתי בין תושבי העיירה – אך התוצאות שהתקבלו הפתיעו את כולם.

לא רק שתושבי העירייה לא התרחקו זה מזה אלא דווקא להיפך: האינטרנט יצר הזדמנויות לפתח קשרים אישיים בין תושבי העירייה ונוצרו מפגשים פנים אל פנים אשר לא היו מתקיימים ללא החיבור לאינטרנט. בלקסבורג האלקטרונית היא דוגמה לאחד הניסויים הראשונים ביצירת קהילה באמצעות האינטרנט, אולם הוא רחוק מלהיות האחרון. התוצאות עקביות ומראות כי נגישות דרך מסכים מעודדת יצירת קהילה ומעורבות של תושבי המקום.

אפליקציות קהילתיות מודרניות

האפליקציות המודרניות כבר לא דורשות חיבור מיוחד של תושבי עיירה נידחת לאינטרנט אלא מקבלות חיים בזכות אפליקציות המובייל אשר מאפשרות לאנשים להשאר מחוברים למידע ולאנשים בכל מקום ובכל זמן. באמצעות אפליקציות קהילתיות ניתן להגיע למעורבות גבוהה יותר של תושבים בשכונה, פרוור או אפילו עיר שלמה. היישומים מאפשרים להנגיש שירותים וכמובן להפיץ מידע רלוונטי בדיוק בזמן הנכון.

היום ניתן באמצעות אפליקציות דוגמת MyCityלהגיע לתושבים, לפרסם מידע ושירותים כגון פעילות שכונתית, חסימה בצירי תנועה או לאפשר דיווח על מפגעים בלחיצת כפתור. הפיכת המידע והשירותים לנגישים ומיידים מעודדת את מעורבות התושבים ומחזקת את הקשר אל התושבים. שינוי דרך קבלת המידע גם גורר בעקבותיו שינוי בדרך הטיפול בפניות. כתוצאה מכך, המענה שהתושבים יכולים לקבל הוא מהיר ויעיל, דבר אשר מגביר גם את תחושת הבטחון האישית שלהם.

וואטסאפ ודפי השכונה ברשתות החברתיות

גישה אחרת היא באמצעות הקמת דפי שכונה ברשתות החברתיות או בוואטסאפ. דפים אלו מאפשרים יצירת שיח ישיר בין התושבים לבין עצמם, שיתוף במידע מקומי ולמעשה מעודדים יצירת קהילה פעילה ודינמית. לרשתות החברתיות והשיח בהן ישנם גם היבטים שליליים: שיח אנונימי אשר עלול לגרור התנהגות ותקשורת לא הולמת ואף פוגענית. יצירת דפי קהילה וקבוצות דורשת לרב ניהול פעיל על מנת למנוע התדרדרות בשיח או השתלטות על התקשרות והפרסום בהן.

קהילה גם בקנה מידה קטן יותר – הבניין המשותף

קהילה נוצרת לא רק בשכונות וערים אלא גם במקומות כבניינים משותפים. במקומות רבים הניכור החברתי עד הגעת השיח האלקטרוני הלך וגבר עם השנים. כולנו מכירים את הסיפורים על ילדי השכונה שהיו מבלים את ימיהם במשחקי רחוב והשכנים שיצרו קשרים כאשר עמדו בתור לחלבן. היום הילדים כבר לא ממש יוצאים לשחק בחוץ וחלבנים קשה מאד למצוא.

לפני עשר ועשרים שנה המצב בבניינים משותפים היה כזה בו השכנים לא הכירו זה את זה. רשתות חברתיות ואפליקציות של בניינים עזרו לגשר על הפערים שנוצרו עם היעלמותם של מקורות שיתוף ישנים כמו חלבן, אלטע-זעכן, או מוכרי הקרח של פעם. היום אפשר לקטר על כמה חם או למה לא מחדשים את פרחי העונה בגינות הבתים, לאחל חג שמח לשכנים או לשאול למי, במקרה, יש סולם להשאיל לכמה שעות. הקהילה במתכונת של פעם אולי נעלמה, אבל האינטרנט מאפשר לקרב בין אנשים וליצור שיתוף וקהילה בדרכים חדשות.

 

מפרסמים את האתר שלנו בפייסבוק שלכם ומרוויחים 5% מכל עסקה שנמכור בעזרתכם.
פרסם בפייסבוק שלך את האתר באמצעות לינק ייחודי שנשלח אליך למייל. כל לקוח שיפנה אלינו וירכוש שירותי בניית אפליקציה יזכה אותך מיידית ב5% מסך העסקה שתועבר אליך בהעברה בנקאית לחשבון שלך או באמצעות ביט.